Koluszkowski klub karate

KOLUSZKOWSKI KLUB KARATE KYOKUSHIN

 

MENU

 

Strona główna

Filia Ujazd
O klubie

Instruktorzy

Kata

 .Historia kyokushin

 .Wymagania egz.

 .Przysięga DOJO

 .Historia K-1
Galeria
Zapisy

Linki

Kontakt

 



HISTORIA K1

 

W powszechnym mniemaniu, kick-boxing kojarzy się z dalekowschodnimi sztukami walki. Jest to związane z popularnością "filmów kung-fu" w tym samym czasie, kiedy kick-boxing się rozwijał. Stąd też upatruje się początków tej dyscypliny w Tajlandii, Japonii, czy w innym kraju Azji wschodniej. W rzeczywistości, w początkowym okresie rozwoju kick-boxingu istniały dwa nurty: amerykański i japoński

Kickboxing japoński 

Japońska forma boksu tajskiego rozwinęła się po igrzyskach olimpijskich 1964 i w tym regulaminie pozwalano uderzać kopnięciami, pięścią, kolanem, łokciem, pozwalano na rzuty z judo.

Kick-boxing został opracowany jako sport kontaktowy po części przez promotora bokserskiego Osamu Noguchi, aby odróżnić go od boksu tajskiego. On pragnął wprowadzić w Japonii boks tajlandzki, który widział w Tajlandii. Trzech tajskich bokserów zjawiło się w Japonii, by walczyć przeciwko trzem karatekom ze szkoły Oyamy (którą później nazwano Kyokushin. Japonia wygrała wówczas 2 do 1. Noguchi i Kenji Kurosaki (obaj instruktorzy Kyokushin) przestudiowali boks tajski i opracowali nową sztukę walki, którą Noguchi nazwał "kick-boxing"

Na początku, rzuty i ciosy głową - właściwe dla karate - były technikami uznawanymi w kick-boxingu, który rozróżniano od boksu tajskiego. Potem, te techniki przestały być używanie i uznawane, a dyscyplinja się przekształciła w czysto sportowe współzawodnictwo.

Związek Kick-boxingu założono w Japonii nieco później. Kick-boxing był boomem i się stał bardzo popularny w Japonii, był transmitowany w telewizji. Tadashi Sawamura był jednym z pierwszych kick-bokserów bardzo znanych w tamtej epoce. Kiedy zakończył swą karierę, "boom" minął w Japonii i kick-boxing stracił swą popularność w Japonii. Kick-boxing nie został pokazywany w telewizji od chwili, gdy walki K-1 pojawiły się na scenie w 1993

Kickboxing amerykański

W połowie lat 70. XX wieku, praktycy karate poczuli się sfrustrowani przez ograniczenia siły ciosów na zawodach. Poszukiwali więc systemu, w którym mogliby używać ciosów rękami i pięściami w realności walki, w zadawaniu ciosów w zapewnieniu efektywności, raczej niż we wstrzymywaniu przed dotknięciem przeciwnika, zostawiającym sędziom decyzję osądzenia, czy były efektywne.

Dla wielu wielkim zaskoczeniem jest fakt, że tak naprawdę sport ten rozwinął się we wczesnych latach 70. w USA. Nowe pokolenie młodych, uprawiających karate i spragnionych wrażeń ludzi doprowadziło do narodzin full-contact karate. W nowym sporcie dopuszczalne były uderzenia pięścią oraz kopnięcia aż do nokautu przeciwnika. Pierwsze walki odbywały się na typowych dla karate matach. Później jednak maty ustąpiły miejsca ringowi bokserskiemu. Tak przeprowadzone pierwsze zawody rozpoczęły karierę wielkich sportowców jak Bill Wallace, Benny Urquidez oraz Joe Lewis. Podczas tych zawodów większość dzisiejszych zasad nie była zastosowana np. uczestnicy walczyli ze sobą bez podziału na kategorie wagowe.

   Rywalizacja sportowa

Rywalizacja sportowa odbywa się wg licznych regulaminów i formuł, wśród których można wyróżnić między innymi:

  • full contact: dozwolone są wszystkie techniki nożne i bokserskie powyżej pasa, z minimalną liczbą 8 kopnięć podczas rundy, jeśli zawodnik nie zada 8 kopnięć traci 1 punkt; nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu bokserskim, standardowo trwa 3x2 min.

  • low kick: dozwolone są wszystkie techniki bokserskie oraz kopnięcia do wysokości głowy, nie ma minimalnej liczby kopnięć na minutę oraz nie wolno kopać kolanem ani uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3x2 min.

  • K-1 rules: dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu, standardowo trwa 3x3 lub 5x3 min.

  • thai boxing: złagodzona wersja tradycyjnego muay thai; dozwolone są wszelkie techniki bokserskie, obrotowe uderzenia pięścią, kopnięcia oraz ciosy kolanami, bez względu na wysokość, a także rzuty, podcięcia i walka w klinczu; nie wolno uderzać łokciem; walka odbywa się na ringu.

  • semi contact: formuła nastawiona głównie na szybkość zawodników; walka jest przerywana i punktowana po każdym czystym trafieniu przeciwnika; ograniczona siła uderzeń; walka odbywa się na tatami, wyjątkowo na ringu, standardowo trwa 3x2 min.

  • light contact: forma walki ciągłej w której zawodnicy muszą wykazać się umiejętnością walki technicznej; ograniczona siła uderzeń; walka odbywa się na ringu, parkiecie lub tatami, standardowo trwa 3x2 min.

  • light kick: forma walki ciągłej z kopnięciami od uda w górę oraz ograniczoną siłą uderzeń; walka odbywa się na ringu, parkiecie lub tatami.

Czym jest K-1?


K-1 jest profesjonalnym turniejem sztuk walki, gdzie zawodnicy różnych dyscyplin

walczą według uniwersalnych reguł, w pojedynku trwającym pięć trzyminutowych rund.

W trosce o bezpieczeństwo walczących zakładane są odpowiednie rękawice, a ataki

ograniczone są do uderzeń i kopnięć – nie wolno wykonywać rzutów i ataków łokciami.

Od 1993 roku K-1 stało się najbardziej popularną dyscypliną sportową w Japonii,

sukcesywnie podnosząc społeczne zainteresowanie sztukami walki w skali globalnej.

Wielkością i siłą K-1 jest jego nieprzewidywalność: zawodnik, który pozornie wygląda

na silniejszego fizycznie, może zostać pokonany przez swojego przeciwnika pojedynczym

uderzeniem, czy kopnięciem. W K-1 to zdarza się to dosyć często – technika i szybkość

wygrywa z warunkami fizycznymi i siłą.

W Japonii K-1 jest cotygodniowym show, transmitowanym w czasie największej

oglądalności w najbardziej popularnej japońskiej telewizji. K-1 w Japonii to sport narodowy,

a zawodnicy traktowani są na równi z najbardziej sławnymi osobistościami życia publicznego.

W ostatnich latach K-1 rozrosło się do rozmiarów potentata produkującego filmy czy gry wideo.

Turnieje w formule otwartej oraz wszechstronna natura K-1, bazująca na szacunku,

który jest charakterystycznym elementem wschodnich sztuk walki, zafascynowały

miliony widzów na całym świecie. Świetność K-1, która wzbudza szacunek całego

środowiska sztuk walki, budowana jest przez najlepszych zawodników pochodzących

z Japonii, Australii, USA, Holandii, Francji i innych krajów europejskich.

Większość tych zawodników reprezentuje styl walki K-1, lecz zdarza się często,

że występują tu reprezentanci boksu, sumo, czy nawet futbolu amerykańskiego.

Każdy z tych zawodników staje do walki w jednym celu: udowodnić, że jego styl

walki jest najlepszy na świecie.

 

 


  

Treningi - Koluszki: dzieci poniedziałek, środa 18:00-19:00 dorośli poniedziałek, środa, piątek 19:00-20:00 - Ujazd: dzieci wtorek, czwartek 18:00-19:00, dorośli wtorek, czwartek 19:00-20:00


koluszkowski klub karate kyokushin Copyright © 2010-2011